با فشردن کلیک روبرو میتوانید ضمن کسب اطلاع دقیق در مورد مشکل هاردتان و روش های برطرف کردن آن مشکلات ، از هزینه های تعمیرات هارد ، ریکاوری اطلاعات هارد و جراحی هارد به طور دقیق اطلاع کسب کنید

بدسکتور هارد بدسکتور هارد

بدسکتور یک برد بر روی یک درایو دیسک کامپیوتر یا حافظه بخش است که به علت آسیب دائمی مانند آسیب فیزیکی به سطح دیسک یا ترانزیستور های حافظه فلش خراب شده غیر قابل دسترسی و قابل رونویسی است . بخش بد یا سکتور بد معمولا توسط نرم افزار ابزار دیسک مانند chkdsk  یا  scandisk در سیستم های مایکروسافت یا bad blocks در سیستم های یونیکس تشخیص داده می شوند. هنگامی که این سکتور های بد یافت می شوند ممکن است از بخش های غیر قابل استفاده فایل باشند ولی ممکن است در آینده این سکتورهای بد و یا در اصطلاح  بدسکتور افزایش پیدا کرده و تمامی قسمت های حافظه را در بگیرد .

هر یک از یک فایل ها از یک بخش استفاده می کند که به وسیله ابزار دیسک به عنوان بدسکتور مشخص شده است و بخش بد یا همان سکتور هایی که آلوده شده اند به قسمت آزاد بر می گرداند و این بدان معنی است که اطلاعات قابل خواندن از بین می روند و دیگر قابل خواندن نمی باشند .

بیشتر بدانید :  همه چیز در مورد اجزای هارد دیسک

برای جلوگیری از خرابی فایل در همان ابتدا که سکتور های بد یافت شد توسط os در سطح سیستم فایل فعالیت هایی صورت میگیرد .

هنگامی که یک بخش توسط نرم افزار یک کنترلر دیسک بد یا نا پایدار می شود کنترل کننده دیسک بخش منطقی را به بخش های مختلف فیزیکی باز می گرداند . در عملکرد عادی یک هارد دیسک شناسایی و انتقال بخش های بد باید به شیوه ای شفاف به بقیه سیستم و قبل از آنکه داده ها از بین بروند به اصطلاح شسته شوند . با این حال آسیب به جسم فیزیکی هارد دیسک تنها بر  روی یک منطقه از داده ها ذخیره نمی شود . اغلب آسیب های فیزیکی می تواند در برخی فایل های مختلف دخالت کند .

نقشه های بدسکتور هارد
دو نوع باز پرداخت توسط سخت افزار دیسک وجود دارد

1-p-list : نقشه برداری در طول آزمایش های کارخانه

2-g-list: نقشه برداری در هنگام مصرف توسط میکرو کد دیسک

به طور معمول باز خوانی اتوماتیک از بخش ها تنها زمانی اتفاق می افتد که یک بخش در آن نوشته شود . منطق پشت این احتمالا حاکی از آن است که حتی اگر یک بخش را نمی توان به طور معمول خواند با روش های بازیابی اطلاعات قابل خواندن شود با این حال اگر یک درایو می داند که یک سکتور بد است و کنترل کننده درایو یک فرمان را بری نوشتن بر روی ان دریافت می کند آن بخش سکتور بد است و کنترل کننده درایو یک فرمان را برای نوشتن بر روی آن دریافت می کند آن بخش رامجددا استفاده نخواهد کرد و به جای آن آنرا به یکی از بخش های آن اضافه خواهد کرد.تمامی این مطالب برای آشنایی شما عزیزان با  موضوع بدسکتور هارد می باشد بهتر است به ادامه مطلب بدسکتور هارد توجه کنید .

سکتور چیست؟ کوچکترین اجزای هارددیسک که وظیفه آن ذخیره سازی اطلاعات است را سکتور می گویند .

هر سکتور دارای حجمی معادل 512 بایت می باشد .

بدسکتور چیست؟

به طور کلی بدسکتور هارد را میتوان قسمتی از فریمور های هارد دانست که پدید آمدن دلایل بسیاری دارد و فراگیری باشد و فراگیری ان به گونه ای می باشد که اگر قسمتی  از سکتور دچار خرابی یا بدسکتور شود با گذشت زمان و به مرور سکتورهای خراب بر روی سکتور های دیگر تا ثیر می گذارد و سبب خرابی دیگر سکتور ها می شود . در واقع سکتور هایی که دستور هایی مانند خواندن و نوشتن را به خوبی اجرا نمی کنندبه عنوان سکتور بد علامت گذاری می شوند و این علامت گذاری توسط خود دستگاه صورت می گیرد .

توجه داشته باشید که همیشه باید از اطلاعات هارد دیسک خود بکاپ تهیه کنید تا در صورت مواجه با چنین مسائلی دیگر نگران از دست دادن اطلاعات خود نباشید .

بیشتر بدانید : چگونه از اطلاعات خود بکاپ بگیریم ؟؟؟

نشانه های بدسکتور هارد
نشانه  های ایجاد بدسکتور هارد

-کند شدن سیستم

-حضور علائم غیر عادی در سیستم

-صفحه آبی یا صفحه مرکز

-هنگ کردن مکرر سیستم

-بوت نشدن سیستم

-پیغام های خطایی که به صورت مکرر تکرار می شوند

-اسامی فایل ها تغییر کرده و در بعضی مواقع به صورت کد در می آید

-ناپدید شدن یک سری از فایل ها

-توقف طولانی در زمان باز کردن فایل ها

-صدا هایی غیر عادی که از هارد تولید می شود

این موارد می تواند از اصلی ترین دلایل بروز بدسکتور هارد باشد. توجه شما را به ادامه مطالب جلب می کنیم .

پیشگیری از بروز بدسکتور هارد :

1-خنک نگه داشتن سیستم

2- دقت در انتخاب سخت افزار

3-کوتاه در نظر گرفتن کابل دیتای هارد

4-جلوگیری از تکان خوردن هارد تا حد ممکن

5-استفاده از آنتی ویروس مناسب در سیستم

6-اطمینان از خاموش شدن سیستم به طور کامل

ریکاوری هارد بدسکتوری
آیا اطلاعات هارد بدسکتوری ریکاوری می شود ؟؟

اگر بدسکتور فیزیکی باشد یعنی اینکه اگر به هارد ضربه وارد شود و هارد آسیب فیزیکی ببیند هارد نیاز به جراحی پیدا می کند و در آن صورت احتمال ریکاوری اطلاعات بسیار کاهش پیدا می کند و بازیابی اطلاعات با مشکل مواجه می شود. ولی اگر هارد دچار بدسکتور منطقی شده باشد می توان گفت که به احتمال بسیار اطلاعات این هارد ریکاوری می شود واین در صورتی است که شما از دست کاری هارد خود بپرهیزید زیرا با انجام این کار می توانید خسارت جبران نا پذیری به هارد و اطلاعات درون آن وارد کنید . پیشنهاد آلفا به شما کاربران گرامی این است که در صورت مشاهده کوچکترین مشکلی هارد خود را به ما بسپارید و از مطمئن بودن مجموعه ما اطمینان حاصل کنید .

بیشتر بدانید : بازیابی اطلاعات انواع هارد دیسک

کمی راجع به آلفا بدانید :

مجموعه آلفا یکی از بهترین و بزرگترین  مجموعه های در حال فعالیت  در زمینه هارد در تهران می باشد . مهندسان درحال فعالیت در این مجموعه دارای تجربه کافی در این زمینه به صورت تئوری و عملی می باشند . همچنین تجهیزات موجود در این مجموعه از بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های موجود و با بالا ترین استاندارد های جهانی می باشد . مجموعه آلفا این اطمینان را به شما کاربران می دهد که می تواند تمامی این مشکلات هارد از جمله بدسکتور هارد را به بهترین شکل بر طرف کند و خیال شما را راحت کند فقط کافی است اعتماد کنید .

هدف آلفا جلب رضایت شماست….

بیشتر بدانید

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها