با فشردن کلیک روبرو میتوانید ضمن کسب اطلاع دقیق در مورد مشکل هاردتان و روش های برطرف کردن آن مشکلات ، از هزینه های تعمیرات هارد ، ریکاوری اطلاعات هارد و جراحی هارد به طور دقیق اطلاع کسب کنید

تعمیرات هارد دیسک لپ تاپ
تعمیرات هارد دیسک لپ تاپ

هارد لپ تاپ از اساسی ترین و مهم ترین بخش های یک لپ تاپ به حساب می آید که باید به آن توجه لازم و کافی را داشت تا دچار نقص و مشکل نشود و در صورت بروز هر گونه مشکلی باید سریعا به حل آن و برطرف کردن این نقص در لپ تاپ خود پرداخت زیرا در اصطلاح ، دستگاه شما دیگر توانایی استفاده و بهروری خود را از دست می دهد و به صورت کلی شما دیگر امکان استفاده از لپ تاپ خود را از دست می دهید .

کانون آلفا به عنوان یکی از مراکز تخصصی تعمیر لپ تاپ در این مقاله در تلاش است تا اطلاعاتی درباره چگونگی تعمیر هارد لپ تاپ در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهد . امیدواریم از مطالعه مقاله تعمیرات هارد دیسک لپ تاپ زیر استفاده کافی و لازم را ببرید .

دلایل خرابی و آسیب دیدگی هارد لپ تاپ

در این بخش قصد داریم تا به ۵ روش و راه حل برای تعمیر هارد لپ تاپ شما بپردازیم تا در صورت ایجاد هرگونه مشکل در ابتدا از طریق این ۵ روش به حل مشکل لپ تاپ خود بپردازید و در صورت عدم تعمیر یا عدم رفع مشکل لپ تاپ خود آن را به مراکز تعمیرات بسپارید تا توسط کارشناسان متخصص در این عرصه با عیب یابی و اقدام به رفع مشکلات موجود با تجهیزات امکان استفاده ی مجدد از آن فراهم گردد .

یکی از دلایل خرابی هارد لپ تاپ ها هنگامی است که شما مانند همیشه لپ تاپ خود را روشن می کنید اما پس از چندین لحظه پیام های “UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME”, “hal.dll is missing or corrupt” “WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM is missing or corrupt را بر روی صفحه نمایش خود مشاهده می کنید .

این پیغام نشان از مشکل سخت افزاری لپ تاپ شما است و در بیشتر موارد با اسکن کردن هارد مشکل شما برطرف خواهد شد اما در برخی موارد این خطاها نشان می دهد که هارد دیسک در حال خراب شدن  است و احتمالا  مشکلش bad sector می باشد . در صورت به وجود آمدن چنین مشکلی باید به متخصصین فعال دراین زمینه اعتماد کرده و لپ تاپ خود را به آن ها بسپارید .

دومین امکانی که وجود دارد این است که شما مانند هربار به روشن کردن لب تاپ خود اقدام می کنید اما قبل از بالا آمدن ویندوز صفحه به رنگ آبی در می آید و سپس متوقف می شود . هنگامی که این مشکل در لپ تاپ شما به وجود می آید زمان آن رسیده است که هارد دیسک خود را تعویض کنید .در واقع به این مشکل صفحه مرگ یا Blue page میگویند که عمده دلیل بروز این مشکل هارد دیسک است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Blue Page میتوانید اینجا کلیک کنید .

مورد سومی که نشان دهنده آسیب دیدگی هارد شما می باشد آن است که لپ تاپ صداهای ناهنجاری از خود ایجاد کرده و سپس متوقف می شود و در اصطلاح لگ میزند که در این حالت باید ایراد یابی کنید و با هارد دیسکی دیگر لپ تاپ خود را راه اندازی کنید ، در صورتی که مشکل برطرف شد باید هارد دیسک خود را تعویض کنید ولی در صورت برطرف نشدن مشکل باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید . تجربه ثابت کرده است که بیش از 99 درصد بروز این اتفاق به هارد دیسک مربوط میشود .

دلیل چهارمی که می خواهیم آن را با شما در میان بگذاریم این است ، هنگامی که لپ تاپ شما شروع به کار می کند اما شما با پیغام test failed.backup your data immediately and replace the hard disk”  روبه رو خواهید شد . این پیغام تنها یک تست برای هارد دیسک می باشد و نیازی به نگرانی نیست .

در بعضی از موارد نیز لپ تاپ به صورت معمول شروع به کار می کند و به نظر می رسد که همه چیز عادی است. در تعداد محدودی از موارد برد هارد دیسک شما سوخته و یا خراب شده است . درنتیجه لپ تاپ کار نمی کند و شما مجبور به تعویض هارد خود می شوید . توجه داشته باشید که نوسان برق سبب اتصالی و از بین رفتن برد هارد دیسک میشودبه گونه ای که شما متوجه نخواهید شد . در این صورت یا هارد دیسک روشن نمیشود و یا شما به اطلاعات درون هارد خود دسترسی ندارید که در صورت مهم بودن اطلاعات باید برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک خود به مجموعه ریکاوری اطلاعات هارد دیسک مراجعه کنید .

بيشتر بدانيد : تعمیرات برد هارد دیسک

خراب شدن نرم افزاری هارد دیسک

راه های مختلفی برای شناسایی و تعمیر فایل خراب وجود دارد . اگر این مشکل فقط یک مشکل نرم افزاری باشد ، هارد دیسک ممکن است به کار کردن ادامه دهد . با وجود این به یاد داشته باشید که ممکن است این از نشانه های خراب شدن سیستم شما باشد.

برای سالم نگه داشتن هارد دیسک خود بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید . هارد دیسک خود را به منظور برررسی خطا ها هر هفته بررسی کنید . برای این کار باید ابتدا با کاربر ادمین وارد سایت شوید سپس در قسمت مای کامیپیوتر روی درایو C  راست کلیک کنید سپس “Properties “  را انتخاب کنید .

  گزینه “Tools”  و گزینه ی “check now”  را انتخاب کنید . هر دو قسمت را انتخاب کنید و گزینه “START” را انتخاب کنید . در این حالت ویندوز به شما می گوید که هارد دیسک اکنون قابلیت بررسی ندارد  اما در RESTART بعدی چک خواهد شد .

 روی گزینه “OK” کلیک کنید و لپ تاپ را RESTART  کنید. چک شدن هارد دیسک از 30-40 دقیقه تا بیشتر از 2 ساعت  زمان خواهد برد ، در نتیجه هنگامی این کار را انجام دهید که برای مدتی قصد استفاده از لب تاپ خود را ندارید .

خرابی سخت افزاری هارد دیسک
خراب شدن سخت افزاری هارد دیسک

خرابی فریموری یا همان ساختاری هارد یعنی هارد از نظر Service Area به مشکل خورده است . هد هارد با توجه به نوع هارد  وسترن ، سیگیت ، توشیبا و … از یک Defect List بهره می برد که هارد پس استفاده مکرر و مداوم و همچنین مواجه شدن با خرابی های مختلف شروع به خارج کردن خرابی ها از سطح پلتر و اضافه کردن به این لیست می کند . خرابی فیزیکی هارد لپ تاپ یعنی این هارد دچار آسیب هد و پلتر ، اسپیندل موتور با PCB شده است که به چند دسته ی مهم تقسیم می شود .

 هنگامی که هد صدای ناهنجار می دهد

در این نوع خرابی اصولا هد هارد در سطح پلتر گیر کرده و نیاز به جراحی هارد می باشد که پس از جراحی هد از سطح پلتر آزاد شده است و در قسمت اصلی خود قرار می گیرد و می تواند به راحتی شروع به استخراج اطلاعات کنیم اما اصولا هاردهایی که به هر دلیلی نیاز به جراحی باشند هاردهای قابل اطمینان نبوده است و نیاز می باشد این اطلاعات در مکان دیگر ذخیره شود  .

_  زمانی که هارد صدای غیر متعارفی می دهد و از فاصله یک یا دو متری نیز قابل شنیدن می باشد . در این دسته از موارد هد هارد خراب شده از طریق یک هارد مشابه و جابجایی هد قابل ریکاوری و بازیابی می باشد .

_  اسپیندل موتور قفل کرده است و صدای شبیه به صدای تلق تلق می دهد که با تعویض پلتر و یک اسپیندل موتور نو و اورجینال قابل بازیابی می باشد  .

_  سطح پلتر دچار آسیب دیده باشد که این مرکز توانایی بازیابی اطلاعات این نمونه از هاردها را نداشته است و فقط در دو کشور در دنیا با هزینه قابل توجه و گران قیمتی توانایی بازیابی ۵۰% این هاردها را دارا می باشند .

و موارد دیگری که در مقالات دیگر به آنها اشاره شده است . برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرابی های سخت افزاری هارد دیسک میتوانید اینجا کلیک کنید .

امیدواریم از مطالعه مقاله تعمیرات هارد دیسک لپ تاپ استفاده لازم و کافی را برده باشید. این مقاله توسط کانون آلفا تهیه شده است , این کانون با سابقه و تجربه ای که در این زمینه دارد در خدمت شماست تا بتواند با عیب یابی و رفع مشکلات دستگاه شما رضایت شما کاربر عزیز را جلب کند .

بیشتر بدانید

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها