با فشردن کلیک روبرو میتوانید ضمن کسب اطلاع دقیق در مورد مشکل هاردتان و روش های برطرف کردن آن مشکلات ، از هزینه های تعمیرات هارد ، ریکاوری اطلاعات هارد و جراحی هارد به طور دقیق اطلاع کسب کنید

تعمیر برد هارد دیسک توشیبا
تعمیر برد هارد دیسک توشیبا

پس از ورود هارد به بازار به عنوان یک ابزار ذخیره سازی اطلاعات ، ضمن افزایش دانش و آگاهی بشر در ارتباط با هارد ، استفاده از این ابزار در حیطه های متفاوت ، به تدریج روندی صعودی را به دنبال داشت اما به دلیل عدم برخورداری برخی افراد ازعلم استفاده و نگهداری از این وسیله ی ذخیره سازی ، مشکلاتی نیز پدیدار گشت . در پی پیشرفت روز افزون تکنولوژی ، هارد دیسک نیز به عنوان یک ابزار ضروری و تأثیر گذار در روند زندگی بشریت ، ارتقاء یافته و کیفیت و کارایی آن ، بیش از گذشته ، مورد توجه کاربران قرارگرفت .

هارد دیسک  یا دیسک سخت ، منبع و محل ذخیره سازی تمامی برنامه ها و داده هاى موجود درون یک سیستم می باشد . با توجه به این که امروزه لپ تاپ ، تبلت ، کامپیوتر و … از اهمیت ویژه ای در امور متفاوت زندگی انسان برخوردار هستند ، میزان حافظه ی این ابزار آلات در نگه داری از اطلاعات طی مدت زمانی طولانی ، نقش مهمی را ایفا می کنند .  به همین علت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است و نیازمند محافظت بسیاری است . هدف مجموعه آلفا از ارائه مقاله تعمیر برد هارد دیسک توشیبا که یکی از مطرح ترین برندهای تولید کننده هارد دیسک در این عرصه می باشد ، ضمن آشنایی شما عزیزان با این قطعه ، افزایش آگاهی مربوط به برد هارد دیسک می باشد تا در صورت برخورد با هرگونه مشکلی در این زمینه ، به تعمیر و رفع نواقص به وجود آمده شوید .

هارد دیسک چیست ؟

هارد دیسک ( دیسک سخت ) ، ابزاری حساس و یک فضای ذخیره سازی دائمی است که است که شامل دوبخش اصلی هارد دیسک های اینترنال ( داخلی ) و هارد دیسک های اکسترنال ( خارجی ) می باشد و مجموعه ای از مهم ترین اطلاعات شخصی هر فرد را که نظیر : سیستم عامل ، برنامه ها ، داده ها ، فایل های شخصی و اطلاعات محرمانه دیگری می باشد را با هدف حفظ دائمی آن ها ، در خود جای می دهد . هارد دیسک ، در انواع متنوع و اندازه های متفاوتی در بازار به فروش می رسند . این نوع حافظه ، تفاوت های بسیاری را در حافظه کش ، میزان مصرف انرژی ، نوع و اندازه ، ظرفیت ( واحد ) ، و … شامل می شود .

برد هارد Toshiba

برد هارد دیسک توشیبا ، تحت عنوان یکی از مهم ترین اجزاء هارد توشیبا و یک قطعه الکترونیکی است که علاوه بر راه اندازی موتور هارد ، نقش بسزایی را در خواندن داده ها از روی پلتر ، فعالیت و عملکرد فریم ویر هارد ، راه اندازی هدهای مغناطیسی و … ایفا می کند . به بیانی دیگر ، بارزترین و پراهمیت ترین وظیفه برد هارد دیسک توشیبا ، کنترل هارد دیسک و دریافت دستورات لازم به منظور اجرا در سیستم می باشد . شایان ذکر است که در ابتدای ساخت برد ، تمامی موارد ذکر شده ، توسط یک برنامه ریزی دقیق ، پس ازطراحی و به صورت اختصاصی بر روی یک یونیت سبز رنگ تحت عنوان برد تعبیه می گردد .

بیشتر بدانید : تعمیر برد هارد دیسک وسترن دیجیتال

سوختن برد هارد توشیبا
سوختن برد

عدم کارکرد هارد دیسک ، منجر به ترویج اصطلاحی عامیانه اما به غلط ، تحت عنوان هارد سوخته ، در میان عموم مردم  می باشد . با توجه به این که تنها قطعه الکترونیکی موجود در هارد دیسک ، برد می باشد ؛ منظور از سوختن هارد ( هارد سوخته ) ، همان سوختن برد هارد دیسک می باشد که در صورت امکان تعمیر ، تعویض و استفاده ی مجدد از هارد ، می توان اطلاعات ذخیره شده موجود بر روی هارد دیسک مورد نظر را ریکاوری کرد . در صورت عدم تعمیر برد هارد آسیب دیده ، باید به تعویض برد و شبیه سازی آن اقدام نمود . به یاد داشته باشید که این عملکرد ، نیازمند تخصصی حرفه ای است ؛ پس از اقدام به انجام این امر توسط افراد غیرحرفه ای و متفرقه به شدت خودداری کنید زیرا ممکن است هارد دیسک مورد نظر دچار آسیبی جدی شده و امکان بازگردانی اطلاعات ذخیره شده میسر نباشد .

عوامل مؤثر در خرابی برد هارد دیسک توشیبا

هر گونه آسیب فیزیکی نظیر : افتادن از ارتفاع ،  ضربه خوردن ، استفاده و قرار دادن هارد در شرایط نامطلوب ، آب خوردگی ، شوک الکتریکی ، نوسانات برق و … از اصلی ترین عواملی است که می تواند منجر به بروز مشکلات متعددی در برد هارد دیسک گردد . به طوری که تمامی این رخدادها ، در نهایت منجر به اتصالی قطعات داخلی هارد و در نتیجه سوختن برد هارد دیسک را به دنبال دارد . به همین منظور توصیه ی مجموعه آلفا به شما عزیزان دقت هر چه بیشتر در حفظ و نگه داری از هارد دیسک خود می باشد .

عدم رعایت ترتیب اتصال کابل دیتا و پاور ، عدم سازگاری و تناسب ولتاژ مورد استفاده برای هارد دیسک های اکسترنال ، عدم تناسب منبع تغذیه مورد نظر ، حرارت بالا و …همگی ؛ مجموعه ای از رایج ترین عوامل تأثیرگذار در خرابی برد هارد دیسک به شمار می روند . همچنین سوختن مدار TVS ورودی و چیپ اصلی ، خرابی سوکت ، استفاده طولانی مدت از هارد ،  کنده شدن قطعات و المان ها از روی برد هارد ، نقشی اساسی در خرابی هارد دیسک ایفا می کنند که در صورت عدم رعایت موارد مذکور ، باید در انتظار خرابی برد هارد و در نهایت عدم استفاده از هارد دیسک مورد نظر خود باشید زیرا پیشامد هر یک از این عوامل نام برده ، هشداری جدی در قبال امکان خرابی برد هارد به شمار می رود و هرگونه بی توجه به آن ، منجربه تشدید آسیب وارد شده به هارد دیسک می گردد . پس نسبت به تغییرات ایجاد شده در سیستم خود کم توجه نباشید .

بهتر است تا انتهای مقاله تعمیر برد هارد دیسک توشیبا با ما همراه باشید .

بیشتر بدانید : چرا برد هارد دیسک خراب می شود ؟؟

خراب شدن هارد توشیبا
نشانه های سوختن هارد

همانطور که گفته شد ، بروز هرگونه علائم غیرعادی و قابل توجهی در سیستم ، به دنبال عدم رعایت نکات عنوان شده ای است که به منظور جلوگیری از آسیب به هارد ذکر شد و تنها خبر از خرابی هارد می دهد . یکی از بارزترین و رایج ترین این علائم ، روشن نشدن هارد می باشد که گویای عدم عملکرد صحیح موتور و پلتر هارد بوده و به بررسی فنی برد هارد توسط یه متخصص مجرب و در نهایت تعمیر و یا تعویض آن با یک برد مشابه نیاز دارد . شایان ذکر است که یکی دیگر از نشانه ی مهم خرابی هارد ، انتشار بوی سوختگی از آن می باشد . همچنین شنیده شدن صداهایی نظیر : خرخر ، تق تق  و… ، اختلال در عملکرد سیستم و یا کاهش سرعت آن ، از مهم ترین علل سوختن برد هارد دیسک می باشد .

این نکته قابل ذکر است که گاهی هارد دیسک مورد نظر با عدم شناسایی مواجه شده و یا اصطلاحا دیتکت نمی شود ، نام فولدرها دچار تغییر شده و حتی با عدم نمایش صحیح میزان حجم هارد دیسک و بهم ریختگی پارتیشن های خود مواجه شده که همگی بیانگر خرابی و سوختن برد هارد است . توجه داشته باشید که اصلی ترین عامل عدم دیتکت شدن هارد ، سوختن چیپ اصلی برد هارد می باشد زیرا یک چیپ پردازشگر است که در صورت خرابی ، هیچ علائمی جز دیتکت نشدن یا دیتکت شدن با نشان دادن ظرفیتی نادرست از خود بروز نمی دهد .

پیشنهاد کانون آلفا به شما کاربر عزیز جهت جلوگیری از این مشکلات ، انتخاب و استفاده از یک منبع تغذیه  سالم و مناسب جهت ورود ولتاژ درست به هارد دیسک هایی که با آداپتور فعالیت میکنند و همچنین استفاده درست از هارد دیسک هایی که با کابل اتصال USB به لپ تاپ و کامپیوتر های خانگی متصل میشوند می باشد تا از هر گونه آسیبی به قطعات هارد ، نظیر : خرابی و سوختن برد هارد دیسک مورد نظر جلوگیری شود .

بیشتر بدانید : تعمیر برد هارد دیسک سیگیت seagate

تعمیر برد

با توجه به میزان اهمیت نقش برد در عملکرد هارد دیسک و وظایف قابل توجه آن ، آگاهیم که هر گونه آسیب و خرابی در این بخش از هارد ، امکان ایجاد اختلالاتی جدی را در هارد میسر می سازد  و در نهایت می تواند منجربه از کار افتادن و از بین رفتن تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد شود . به همین منظور در نگه داری و حفاظت از هراد خود دقت کنید و در صورت بروز هر گونه مشکلی ، تشخیص و تعمیر آن را به کارشناسان و متخصصان فعال در این عرصه بسپارید زیرا یک متخصص باتجربه ، با در دست داشتن اطلاعاتی جامع از انواع هارد و برد ، قطعات تشکیل دهنده آن و داشتن مهارت هایی نظیر لحیم کاری ، انتقال آی سی برد و اجزای آن به صورت دقیق ، هارد را مورد بررسی قرار داده  و با پی بردن به منشا مشکل ، به تعمیر آن می پردازد و در نقش یک حافظ امن برای اطلاعات شخصی شما فعالیت می کند .

به یاد داشته باشید که به هنگام خرابی برد ، بهتر است ابتدا به تست آن در یک مرکز معتبر پرداخته و در صورت تأیید خرابی آن ، اقدام به تهیه یک برد سالم و مشابه از یک مکان معتبر و در نهایت تعمیر و تعویض آن توسط یک متخصص مجرب در این زمینه کنید .

امیدواریم از مطالعه مقاله تعمیر برد هارد دیسک توشیبا نهایت استفاده را برده باشید .

بیشتر بدانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *