با فشردن کلیک روبرو میتوانید ضمن کسب اطلاع دقیق در مورد مشکل هاردتان و روش های برطرف کردن آن مشکلات ، از هزینه های تعمیرات هارد ، ریکاوری اطلاعات هارد و جراحی هارد به طور دقیق اطلاع کسب کنید

  تعمیر برد هارد دیسک سیگیت Sagate  تعمیر برد هارد دیسک سیگیت Sagate

کمپانی آمریکایی سیگیت، به عنوان یکی از خوش آوازه ترین و بزرگ ترین برندهای تولیدکننده انواع هارد دیسک و تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات می باشد که در سطح دنیا در حال فعالیت است. هاردهای تولیدی این مجموعه عظیم در انواع سایزهای 2.5، 3.5 و…تولید و عرضه می گردد ضمن اینکه بیشترین کاربرد را در لپ تاپ ها و کامپیوترهای خانگی (PC) دارند. شایان ذکر است که کمپانی سیگیت در تولید هاردهای با کیفیت اینترنال و اکسترنال نیز فعالیت داشته و موفق به کسب امتیاز بالایی از رضایت کاربران خود گشته است. توجه داشته باشید که با وجود تمامی نکات مثبت و نقاط قوتی که ذکر شد، برند سیگیت نیز مانند دیگر شرکت های تولید کننده هارد دیسک دارای نواقصی است. یکی ازمشکلاتی که کانون تخصصی آلفا در مقاله تعمیر برد هارد دیسک سیگیت Sagate به آن می پردازد، مشکلاتی است که ممکن است برای برد هارد دیسک سیگیت بوجود بیاید که در ادامه ی مطالب به شرح کامل این مشکلات، توصیه ها و راه حل های آن می پردازیم.

برد هارد دیسک

برد هارد دیسک، قطعه ای الکترونیکی و یکی از مهم ترین اجزاء هارد به شمار می رود که علاوه بر راه اندازی موتور هارد، در فعالیت و عملکرد فریم ویر هارد، خواندن داده ها از روی پلتر، راه اندازی هدهای مغناطیسی و … نیز مؤثر است که به طور کلی، بارزترین و مهم ترین وظیفه برد، کنترل هارد دیسک و دریافت دستورات برای اجرا در سیستم است. توجه داشته باشید که برنامه ریزی تمامی موارد ذکر شده پس ازطراحی و در ابتدای ساخت برد به صورت اختصاصی بر روی یک یونیت سبز رنگ تحت عنوان برد تعبیه می گردد.

سوختن برد هارد
سوختن برد هارد دیسک سیگیت

هارد سوخته، اصطلاحی عامیانه و ترویج یافته در بین عموم است که در به دنبال عدم کارکرد هارد دیسک عنوان می شود. از آنجایی که به جز برد هارد، هیچ گونه قطعه الکترونیکی دیگری در هارد وجود ندارد، پس این اصطلاح به سوختن برد در هارد دیسک باز می گردد که در صورت امکان تعمیر و استفاده ی مجدد از هارد، می توان به اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد دیسک مورد نظر دست پیدا کرد. گاهی تعمیر برد هارد آسیب دیده میسر نیست و باید از طریق تعویض برد و شبیه سازی آن این مشکل را برطرف کرد. فراموش نکنید که این امر، یک تخصص حرفه است و چنان چه از از انجام این عملکرد توسط افراد غیرحرفه ای به شدت اجتناب کنید.

بیشتر بدانید : تعمیر هارد سوخته

عوامل مؤثر در خرابی برد هارد

از اصلی ترین عواملی که منجر به بروز مشکلات متعدد در برد هارد دیسک می گردد، می توان به آسیب های فیزیکی نظیر ضربه خوردن، افتادن از ارتفاع، آب خوردگی، استفاده و قرار دادن هارد در شرایط نامطلوب، نوسانات برق، شوک الکتریکی و … اشاره نمود که در نهایت منجر به اتصالی قطعات داخلی هارد و در نتیجه سوختن برد هارد دیسک می گردد. به همین منظور توصیه مجموعه آلفا به شما عزیزان دقت هر چه بیشتر در حفظ و نگه داری از هارد دیسک خود می باشد.

از دیگر عوامل رایجی که می توان در خرابی برد هارد دیسک بدان اشاره نمود، عدم سازگاری و تناسب ولتاژ مورد استفاده برای هارد دیسک های اکسترنال، مناسب نبودن منبع تغذیه، عدم رعایت ترتیب اتصال کابل دیتا و پاور، حرارت بالا و … می باشد. خرابی سوکت، استفاده طولانی مدت از هارد،  کنده شدن قطعات و المان ها از روی برد هارد دیسک، سوختن مدار TVS ورودی و چیپ اصلی، نقش به سزایی در خرابی هارد دیسک دارد که در صورت عدم رعایت موارد مذکور، باید در انتظار خرابی برد هارد و در نهایت عدم استفاده از هارد دیسک مورد نظر باشید زیرا رخداد هر یک از این عوامل هشداری جدی در قبال امکان خرابی برد هارد و عدم توجه به آن، منجربه تشدید آسیب وارد شده می گردد. پس نسبت به تغییرات ایجاد شده در هارد دیسک خود بی توجه نباشید.

علائم سوختن برد هارد دیسک
علائم سوختن برد هارد دیسک سیگیت

همانطور که گفته شد در پی بروز هر یک از این نکات، عملکرد هارد تحت تأثیر قرار گرفته و علائم قابل توجهی در سیستم نمایان می شود که نشان از خرابی هارد می دهد. یکی از بارزترین و رایج ترین آن ها، روشن نشدن هارد می باشد که این اتفاق گویای عدم عملکرد صحیح موتور و پلتر هارد بوده که نیازمند بررسی فنی برد هارد توسط یه متخصص و در نهایت تعمیر و یا تعویض آن با یک برد مشابه می باشد. انتشار بوی سوختگی از هارد دیسک نیز یک دیگر از نشانه های مهم خرابی هارد می باشد. همچنین شنیده شدن صداهایی نظیر تق تق، خرخر و…، اختلال در عملکرد سیستم و یا کاهش آن از مهم ترین علل سوختن برد هارد دیسک می باشد.

شایان ذکر است که گاهی هارد دیسک مورد نظر شناسایی نشده و یا اصطلاحا دیتکت نمی شود،یا اینکه هارد دیسک اصلا روشن نمیشود  خبر از خرابی و سوختن برد هارد را می دهد. توجه داشته باشید که اصلی ترین عامل عدم دیتکت شدن هارد، سوختن چیپ اصلی برد هارد می باشد زیرا یک چیپ پردازشگر است که در صورت خرابی، هیچ علائمی جز دیتکت نشدن یا دیتکت شدن با نشان دادن ظرفیتی نادرست از خود بروز نمی دهد.

بیشتر بدانید : چرا برد هارد دیسک خراب می شود ؟؟ 

یکی از توصیه های آلفا به شما کاربر گرامی جهت جلوگیری از مشکلات نام برده، انتخاب و استفاده از یک منبع تغذیه سالم و مناسب جهت ورود ولتاژ درست به هارد می باشد تا از وارد شدن هرگونه آسیب به قطعات هارد و در نتیجه خرابی و سوختن برد هارد دیسک خود جلوگیری شود.

بهتر است تا انتهای مقاله تعمیر برد هارد دیسک سیگیت Sagate با ما همراه باشید .

تعمیر برد هارد
تعمیر برد هارد دیسک سیگیت

با در نظر گرفتن اهمیت نقش برد در عملکرد هارد دیسک و وظایف قابل توجه آن، می دانیم که هرگونه آسیب و خرابی در این بخش از هارد، امکان ایجاد اختلالاتی جدی در هارد دیسک را رقم می زند و در پایان می تواند منجربه از کار افتادن هارد و از بین رفتن تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی آن شود. به همین منظور در نگه داری و حفاظت از آن دقت کنید و در صورت بروز هرگونه مشکلی، تشخیص و تعمیر آن را به کارشناسان و متخصصان فعال در این عرصه بسپارید زیرا یک متخصص با دانش و اطلاعاتی جامع از برد، قطعات تشکیل دهنده آن، آشنایی با انواع هارد و داشتن مهارت هایی نظیر لحیم کاری و انتقال آی سی برد و اجزای آن به صورت دقیق، هارد را مورد بررسی قرار داده و با پی بردن به منشا مشکل، به تعمیر آن می پردازد و در نقش یک حافظ امن برای اطلاعات شخصی شما فعالیت می کند.

تعمیر و تعویض برد نیازمند اطلاعاتی جامع و دقیق، مهارتی بالا و تجربه کافی در این زمینه می باشد. پس به هنگام خرابی برد، بهتر است ابتدا به تست آن در یک مرکز معتبر پرداخته و در صورت تأیید خرابی آن، اقدام به تهیه یک برد سالم و مشابه از یک مکان معتبر و در نهایت تعمیر و تعویض آن توسط یک متخصص مجرب در این زمینه کنید.

بیشتر بدانید : همه چیز درباره برد هارد دیسک 

هدف کانون آلفا از ارائه مقاله تعمیر برد هارد دیسک سیگیت Sagate، آگاهی شما از عوامل مؤثر در خرابی هارد دیسک خود، آشنایی با روش های جلوگیری از این مشکلات و در نهایت عملکردی صحیح در مواجه با این شرایط می باشد. همچنین این مجموعه با بهترین و به روز ترین تجهیزات و همکاری با مجرب ترین متخصصین و مهندسین فعال در این زمینه آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد زیرا تنها هدف ما جلب رضایت شماست. کافیست اعتماد کنید …

بیشتر بدانید

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
رضا
10 ماه قبل

سلام و دیروز برق خونه ما قطع شد و بعد از چند ثانیه برگشت . سیستم خاموش شد . بعد از چند دقیقه که کلید پاور رو زدم روشن نشد .. کیس رو باز کردم و تمامی قطعات رو جدا کردم و دوباره دونه دونه قطعات رو وصل کردم به مادر برد ..تا زمانی که رسیدم به هار . با زدن برق ساتا هارد کلا سیستم یک لحظه کمتر از یک ثانیه برق رو میفرستاد به مین یک لغزش کوچک روی فن سی پی یو میدیدم و سیستم روشن نمیشد …و وقتی برق هارد رو که قطع میکنم سیستم دوباره مثل حالت طبیعی روشن میشه .(هارد سیگیت یک ترا هست ).میخواستم ببینم مشکل از کجاست ؟ آیا از برد هارد هست یا مشکل مکانیکی داخلی ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .سپاس