رفع مشکل ارور فرمت َ

مشکل ارور فرمت

پیام ارور فرمت یکی از پیغام های مشکل ساز و خطرناک در ویندوز به حساب می آید که باعث می شود اطلاعات درون هارد ، فلش و رم شما غیر قابل دسترسی شود . در صورت به وجود آمدن این مشکل شما تنها دو انتخاب دارید

1 : Format : اگر شما گزینه فرمت را انتخاب کنید ، تمامی اطلاعات شما از بین می رود و امکان ریکاوری و بازیابی اطلاعاتتان کاهش یابد و حتی ممکن است اطلاعات شما به کلی از بین برود .

Cancel : 2 :  اما اگر شما گزینه Cancel را انتخاب کنید به خودتان امکان دسترسی دوباره به اطلاعات شخصی ذخیره شده  درون هارد را داده اید و بدون دستکاری ، فرمت یا اضافه کردن پارتیشن و رساندن آسیب بیشتر به هارد یا اطلاعات خود بهتر است آن را به متخصین فعال در این زمینه بسپارید تا بتوانند از اطلاعات شما در برابرخطرنابودی اطلاعات محافظت کنند .

چگونه این مشکل ارور فرمت بوجود می آید ؟!

دلایل زیادی منجر به به وجود آمدن این مشکل می شود که تیم آلفا لیستی از آنها را تهیه کرده و برای مطالعه شما قرار داده است ، دلایل آن به شرح زیر است :

اتصال هارد اکسترنال به تلویزیون

ممکن است پس از اتصال هارد اکسترنال یا فلش مموری خود به تلویزیون این مشکل برای شما پیش بیاید که متأسفانه هنوز هم دلیل مشخصی برای این مشکل پیدا نشده است .

اتصال هارد به سیستم عامل mac

یکی از دلایل دیگر بروز این مشکل اتصال هارد اکسترنال و یا فلش مموری خود برای انتقال و یا دریافت اطلاعات به سیستم عامل mac می باشد که بعضی مواقع موجب بروز چنین مشکلی در هارد شما می شود .

خرابی Partition Table

تمامی آدرس دهی فایل ها ، فولدرها و پارتیشن ها در این قسمت قرار گرفته است و با به وجود آمدن هرگونه مشکلی در این بخش ، شما با پیغام ارور مواجه می شوید .

بیشتر بدانید : علت عدم شناسایی هارد اکسترنال در سیستم

رفع مشکل ارور فرمت

You need to format the disk چگونه به وجود می آید ؟

بروز این نقص می تواند دلایل زیادی را به همراه داشته باشد . علت پدید آمدن این مشکل در هاردهای اکسترنال  می تواند وارد شدن هرگونه آسیب فیزیکی به هارد باشد . در صورتی که نقص ارور به این علت باشد ، احتمال اینکه اطلاعات شما حتی پس از رفع ارور از بین برود برای شما وجود دارد . پس باید دقت کنید در این گونه موارد ، هارد خود را بدون انجام حرکات اضافه ، به متخصصین مشغول به کار در این زمینه بسپارید . هنگامی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارید ، از دستکاری توسط خود و افراد غیرمتخصص خودداری کنید  زیرا هر چه قدر که تلاش های ناموفق شما برای بازگردانی اطلاعات بیشتر شود ، شانس شما برای ریکاوری و بازگردانی اطلاعات هم کمتر می شود . دلیل دیگری که در ایجاد این مشکل می تواند مؤثر باشد ، بدافزارها و ویروس ها هستند . برخی ویروس ها قدرتمند و پیشرفته هستند به طوری که حتی می توانند یک حافظه ی جانبی را به طور کامل از کار بیندازند . سعی کنید تا جایی که امکان دارد از آلودگی حافظه ی جانبی خود جلوگیری کرده و احتیاط کنید . این کار با اسکن مرتب حافظه توسط آنتی ویروس های بروز و قدرتمند امکان پذیر است .

دلیل سومی که می تواند باعث به وجود آمدن ارور You need to format the disk شود ، الکتریسیته و انتقال ناقص نیروی برق به حافظه ی جانبی است. این مشکل غیر قابل جلوگیری است و شما نمی توانید از عدم وجود مشکل در برق رسانی یک دستگاه به حافظه ی قابل حمل خود پیش از اتصال اطمینان پیدا کنید . همان طور که می دانید مشکل فرمت اجباری حافظه های جانبی میتواند دلایل زیادی داشته باشد اما دلایلی که گفته شد، اکثرا باعث به وجود آمدن این ارور در دستگاه شما می شود .

راه حل هایی برای برطرف کردن  ارور You need to format the disk

هنگامی که یک حافظه ی جانبی مانند فلش مموری یا هارد اکسترنال را به کامپیوتر خود متصل می کنید ، در صورتی که حافظه ی شما مشکل فرمت اجباری را داشته باشد ، بلافاصله پیغام You need to format the disk را مشاهده می کنید . در این صورت شما نمی توانید هیچ فعالیتی برای دسترسی به اطلاعات خود انجام دهید . به این حالت، RAW شدن حافظه ی قابل حمل میگویند که توسط ویندوز غیر قابل خواندن است. ویندوز به شما می گوید که باید دیسک را فرمت کنید. اگر گزینه ی YES را انتخاب کنید، تمام اطلاعات حافظه ی جانبی متصل شده پاک خواهد شد و از بین می رود . در این حالت اگر اطلاعات مهم نباشد، کاربر با اعلام موافقت برای فرمت ، فلش را دوباره برای خود قابل استفاده می کند اما اگر حافظه حاوی اطلاعاتی مهم باشد ، به بازگردانی  اطلاعات نیاز دارد . هر چند اکثر کاربران از روش خاصی برای رفع این مشکل آگاهی ندارند و نگران اطلاعات خود می شوند  اما می توانید با چند روش این اطلاعات را باز گردانید اما این را به خاطر داشته باشید که این روش ها نیز تضمینی صددرصدی برای بازگردانی اطلاعات شما نیست ولی در مواقعی معدود میتواند مشکل ارور فرمت دستگاه شما را برطرف کند .

بیشتر بدانید : تفاوت فرمت NTFS و FAT32 در سیستم عامل ویندوز

ابزار error cheking در ویندوز

استفاده از ابزار Error Checking ویندوز

اولین و قابل دسترس ترین ابزار برای رفع مشکل فرمت اجباری حافظه های جانبی ، ابزار Error Checking است که در سیستم عامل ویندوز وجود دارد . برای استفاده از این ابزار باید :

* حافظه ی جانبی را به کامپیوتر متصل کنید .

*بر روی درایو حافظه ی مشکل دار کلیک راست کنید و گزینه ی Properties را انتخاب کنید .

* به تب Tools بروید و سپس گزینه ی Check را کلیک کنید .

* حافظه را اسکن کنید تا ارورهای احتمالی توسط ویندوز شناسایی و از بین بروند .

* این کار برای حافظه هایی که دچار نقص شده اند اغلب نتیجه می دهد اما اگر حافظه ی جانبی RAW شده باشد ، ویندوز این کار را هم نمی تواند بر روی آن انجام دهد و در مرحله ی آخر باز هم با پیام فرمت اجباری مواجه می شوید . در نهایت پیش از اینکه با پیامی موافقت کنید ، آن را بخوانید تا ناخوداگاه فلش را فرمت نکنید . به ادامه مطلب رفع مشکل ارورفرمت توجه فرمایید .

دستور chkdsk در CMD

استفاده از دستور chkdsk در CMD

بخش CMS ویندوز محیطی ساده ای دارد اما با دستورات مختلف میتوان کارهای زیادی در این بخش انجام داد . یکی از این کارها تست درایورهای مشکل دار ویندوز است که حافظه ها هم شامل آنها می شود . برای این روش لازم است به مراحل زیر دقت کنید .

در منوی استارت ویندوز و بخش جستجو ، عبارت CMD را تایپ و سپس Enter را فشار دهید .

در پنجره ی CMD ، دستور chkdsk x:/f را تایپ کنید . دقت داشته باشید به جای حرف x باید حرف مربوط به درایو خود را جایگزین کنید . یعنی اگر حافظه ی شما توسط ویندوز به عنوان درایو G شناخته شده باید دستور را به شکل chkdsk g:/f وارد کنید . سپس دکمه ی enter را بزنید .

پس از اقدام این مراحل ، ویندوز کار تست و و تعمیر دیسک آسیب دیده را شروع می کند . پس از اتمام این مرحله ، ویندوز را ریستارت کنید و مجددا به بررسی وضعیت حافظه ی جانبی بپردازید .

محیط نرم افزار EaseUS Partition Master

برنامه های سوم شخص مثل EaseUS Partition Master

نرم افزاری تخصصی برای رفع مشکل فرمت اجباری و پیام You need to format the disk وجود ندارد اما با کمک ابزارهایی که در برخی نرم افزارهای سوم شخص مثل EaseUS Partition Master وجود دارد می توان مشکلات یک دیسک آسیب دیده را حل کرد . نرم افزار گفته شده بسیار قدرتمند و پر امکانات است و در صورتی که بتوانید از ابزار این برنامه استفاده کنید ، می توانید حافظه ی جانبی خود را به همراه اطلاعات آن بازگردانی کنید . دستورالعمل استفاده از این نرم افزار برای حل مشکل ما بدین صورت است :

EaseUS Partition Master یک نرم افزار رایگان نیست و شما باید نسخه ی کرک شده آن را بر روی سیستم خود نصب کنید تا بتوانید از تمام امکانات این نرم افزار استفاده کنید.

زمانی که نرم افزار را اجرا کردید، بر روی درایو مربوط به حافظه ی آسیب دیده کلیک کنید، سمت چپ نرم افزار ، منویی قابل مشاهده می باشد . بر روی گزینه ی Clone Partition کلیک کنید . توسط  این گزینه می توانید پارتیشن را به صورت کامل به درایوی دیگر کپی کنید .

بعد از استفاده ازEaseUS Partiti on Master باید از نرم افزار دیگری به نام Mini Tool استفاده کنید . در این نرم افزار بر روی درایو آسیب دیده ، گزینه ی Check file System را بزنید. احتمالا در اینجا فایل منجر خود برنامه ی Mini Tool، فایل های حافظه ی جانبی را برای شما به نمایش خواهد گذاشت و اطلاعات شما آزاد خواهند شد .

در صورتی که هنگام باز کردن حافظه ی مورد نظر با ارور access denied مواجه شدید ، از قسمت Properties تب Security ، دسترسی full Control را به درایو مورد نظر بدهید .

کانون آلفا با در دست داشتن بهترین و به روزترین تجهیزات ریکاوری اطلاعات جهان آماده ارائه بهترین خدمات به شما کاربران گرامی می باشد و از شما خواهشمند است در صورت بروز کوچکترین مشکل با مشاورین ما تماس گرفته و از آنان راهنمایی بگیرید تا مشکلتان بر طرف شود و اطلاعات خود را از دست ندهید . امیدواریم از مطالعه مقاله رفع مشکل ارورفرمت نهایت استفاده را برده باشید .

مجموعه آلفا حافظ اطلاعات شما است . فقط کافیست اعتماد کنید . هدف آلفا جلب رضایت شما عزیزان است …

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *