با فشردن کلیک روبرو میتوانید ضمن کسب اطلاع دقیق در مورد مشکل هاردتان و روش های برطرف کردن آن مشکلات ، از هزینه های تعمیرات هارد ، ریکاوری اطلاعات هارد و جراحی هارد به طور دقیق اطلاع کسب کنید

نرم افزارهای بازیابی اطلاعات هارد دیسکنرم افزارهای بازیابی اطلاعات هارد دیسک

امروزه با سرعت بالای ارائه اطلاعات ، احتمال حذف ناخواسته اطلاعات بیش از پیش افزایش یافته است . در موارد بسیاری ، این اطلاعات شامل مطالب مهمی می باشند و برای کاربران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند . به همین منظور نرم افزارهایی تولید و ارائه می شوند که وظیفه ی بازیابی اطلاعات حذف شده را بر عهده دارند . این‌ دسته از نرم افزارها با جستجوی داده‌های قدیمی بر روی هارد تا حد بسیار کمی این توانایی را دارند که اطلاعات مربوط به روزهای گذشته را مجددا بازیابی کرده  و امکان دسترسی دوباره به آن ها را فراهم می نمایند .

بهتر است تا انتهای مقاله نرم افزارهای بازیابی اطلاعات هارد دیسک با ما همراه باشید .

اطلاعات روی هارد چگونه پس از حذف قابل بازیابی هستند؟

دیسک سخت متشکل از یک سطح مغناطیسی چند لایه است که اطلاعات مختلف در قسمت‌های کوچکی از این لایه‌ها ذخیره می‌شوند که آن‌ها را بلوک می نامند . به صورت کلی گزینه ای به نام حذف دائمی وجود ندارد زیرا هنگامی که یک فایل را از روی سیستم خود حذف می‌کنید ، تنها به هارد دستور می‌دهید تا بر روی آن قسمت (Sector)  اطلاعات جدیدی را بنویسد . به همین ترتیب داده‌های قدیمی به لایه‌های پایین‌تر منتقل می‌شوند . در نیتجه در صورت درخواست شما از هارد جهت خواندن فایلی از لایه های پایینی ، بسته به شرایط مختلفی ، این کار را برایتان انجام می‌دهد که  تحت عنوان بازیابی اطلاعات از دست رفته شناخته شده است .

بيشتر بدانيد : ریکاوری حافظه دوربین های دیجیتال

همه چیز درباره نرم افزار های بازیابی اطلاعات هارد دیسک
نرم افزارهای مختلف در زمینه بازیابی اطلاعات چه تفاوتی باهم دارند ؟

برای این بخش دلایل بسیار متعددی جهت پاسخ به اینکه آیا این نرم افزارها توانایی خواندن  File System هایی مانند NTFS  یا FAT32 را دارند وجود دارد ؟ نرم افزار قادر به بازیابی چه پسوند فایل‌های است ؟ قدرت آن در جستجوی عمیق لایه‌های هارد چقدر است ؟ هارد از نظر نوع دیسک سخت باشد یا یک حافظه فلش معمولی ؟

از کدام نرم افزار برای بازیابی اطلاعاتم استفاده کنم؟

این بخش به دلایل متعدد و بسیاری مانند نوع فایل پاک شده ، نوع File System حافظه ، نوع دیسک ، زمان پاک شدن فایل ، تعداد رونویسی‌های انجام شده و… بستگی دارد . اما اگر بخواهیم به صورت محدود برای شما کاربر عزیز بیان کنیم عبارت اند از :

1. اگر فایلی را به صورت سهوی حذف کردید یا می‌خواهید محتویات قبلی سطل آشغال (Recycle Bin) را به دست آورید ، از نرم افزار Recuva استفاده کنید . اگر موفقیت آمیز نبود ، از GetDataBack Simple کمک بگیرید .

2. اگر کل سیستم عامل از دست رفته و با هیچ ابزاری Boot نمی‌شود ، از TestDisk در محیط DOS استفاده کنید.

3. اگر سادگی و سرعت کار با نرم افزار برای شما در اولویت قرار دارد ، می توانید از EaseUS Data Recovery استفاده کنید . دیسک نجات این نرم افزار نیز می‌تواند برای کاربران عادی جایگزین مورد بالا شده و از آن استفاده کنند .

4. اگر با پارتیشین‌های نایاب کار می کنید و یا از سایر نرم افزارها به نتیجه نرسیدید ، حتما R-Studio را امتحان کنید .

5. اگر نتوانستید با R-Studio نیز به عملکرد مطلب خود دست پیدا کنید ، آخرین راه حل GetDataBack می‌باشد . این بار باید نسخه مخصوص NTFS یا FAT را دانلود کنید و با بهینه ‌سازی تنظیمات جستجو به نتیجه دلخواه برسید .

6. اگر موارد بالا نیز موفقیت آمیز نبود ؛ تقریباً امکان بازیابی اطلاعات توسط تجهیزات نرم افزاری وجود نداشته باشد و باید به مراکز معتبر بازیابی اطلاعات داده مراجعه کنید  .

توجه داشته باشید که هربار تست کردن با نرم افزار های بازیابی اطلاعات ممکن است شما را یک قدم از رسیدن به اطلاعات درون هارد دیسک خود دور کند ، چرا که ممکن است دیتاهای برگشته روی سکتور ها جایگزین شوند و همین چندبار تکرار شدن آنها حتی از بازیابی اطلاعات هارد دیسکتان به وسیله دستگاه های قوی سخت افزاری جلوگیری کند و امکان بازیابی اطلاعات هارد دیسک شما از بین برود .

این نرم افزار ها دارای نسخه های لایسنس دار هستند و نرم افزار های نال شده آنها بی فایده هستند . به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که اگر اطلاعاتتان برایتان مهم است ، هیچ موقع با نرم افزار های بازیابی اطلاعات اقدام به بازگرداندن اطلاعاتتان نکنید چراکه با انجام این کار به اطلاعاتتان نخواهید رسید .

بهتر است تا انتهای مقاله نرم افزارهای بازیابی اطلاعات هارد دیسک با ما همراه باشید .

نکاتی مهم در بازیابی فایل‌های از دست رفته

1. پس از آن که متوجه حذف ناگهانی فایلی شدید ، هیچ اطلاعات تازه‌ای بر روی دیسک خود ذخیره نکنید . برای مثال اگر در درایو C فایلی را پیدا نمی کنید ، هیچ فایلی بر روی این درایو ذخیره نکنید ؛ حتی نرم افزار بازیابی مورد نظر را باید در درایو دیگری نصب و اجرا کنید . رعایت این نکته به منظور بازیابی اطلاعات از دست رفته از اهمیت بالایی برخوردار است .

2. هیچ گاه فایل بازیابی شده را در همان مسیر قبلی ذخیره نکنید . مثلاً اگر فایلی در مسیر C:\را بازیابی کردید ، فایل جدید را در همان مسیر قبلی ذخیره نکنید چرا که ممکن است باعث خراب شدن فایل اصلی شود .

3. اگر دیسک از دست رفته شما حاوی اطلاعات بسیار مهمی است ، پیش از شروع به بازیابی ، حتماً یک نسخه پشتیبان کامل از آن تهیه کنید ؛ حتی اگر هیچ پارتیشنی نداشته یا به صورت خام است .

4. همواره به یاد داشته باشید که بازیابی فایل‌ها با ابزارهای نرم افزاری ، هر چقدر هم که پیشرفته باشند ، باز هم دارای ضعف‌های عملکردی بوده و برای بازیابی اساسی و اصولی ‌تر می بایست از ابزارهای سخت افزاری استفاده کنید که در مراکز بازیابی اطلاعات داده انجام می‌شود .

بيشتر بدانيد : ریکاوری حافظه رم ، فلش ، دوربین

معرفی نرم افزار های بازیابی اطلاعات هارد دیسک
معرفی نرم افزار های بازیابی اطلاعات هارد دیسک

1. نرم افزار R-Studio Network Edition

نرم افزار R-Studio یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمند ترین نرم افزارهای بازیابی اطلاعات از دست رفته است . هدف از ارائه ی این نرم افزار، این است که قدرت عملکرد نسبت به سرعت جستجو ترجیح داده شود و عمدتا برای بازیابی اطلاعاتی استفاده می‌شود که مدت‌هاست از حذف آن‌ها گذشته یا بارها و بارها بر روی آن Sector داده‌های جدید نوشته شده است . این نرم افزار از قوی ترین نرم افزار های در حال حاضر است که برای برگرداندن اطلاعات غیر ضروری که از بین رفته است مورد استفاده قرار میگیرد .

2. نرم افزار TestDisk

نرم افزار TestDisk یک ابزار قدرتمند و رایگان است که در ابتدا برای بازیابی پارتیشن‌های حذف شده و تعمیر بوت سیستم عامل ساخته شده بود اما امروزه یکی از قوی‌ترین نرم افزارها در زمینه بازیابی اطلاعات حذف شده شناخته شده است . نرم افزار PhotoRec یک افزونه تخصصی برای بازیابی عکس ‌های پاک شده از حافظه دوربین‌ های عکاسی است . این افزونه به همراه TestDisk ، عملکرد فوق‌العاده ‌ای در بازیابی عکس‌ها ،  فیلم‌ها و اسناد از Memory Disk و USB Flash دارد .این نرم افزار توانایی بازیابی قسمتی از حافظه های دوربین عکاسی را دارد ولی نه به صورت کامل ، درصد بسیار ناچیزی از اطلاعات را برمیگرداند . توجه داشته باشید در صورتی که اطلاعاتتان حیاتی و مهم است ، هزگر از این نرم افزار ها استفاده نکنید زیرا ممکن است شدت آسیب را بیشتر کند و امکان بازیابی اطلاعاتتان را از بین ببرد .

3. نرم افزار EaseUS Data Recovery

نرم افزار EaseUS Data Recovery یک نرم افزار تخصصی بازیابی اطلاعات حذف شده است که مهم ‌ترین ویژگی آن سادگی کار با آن است . به همین منظور این شرکت جهت بازیابی پارتیشن ‌های از بین رفته ، محصول تخصصی مجزا تحت عنوان Partition Master را ارائه کرده است .

4. نرم افزار Runtime GetDataBack

می توان نرم افزار GetDataBack را یکی از بهترین نرم افزارهای  بازیابی اطلاعات برای کاربران نام برد . نسخه Simple  این نرم افزار ، ظاهری ساده دارد و برای کاربران عادی مناسب است . نسخه تخصصی این نوع نرم افزار برای NTFS و FAT به صورت جداگانه است . این نرم افزار تنها نرم افزاری است که امکان بهینه‌ سازی تنظیمات جستجو و بازیابی را می‌دهد و به همین جهت بسیار قدرتمند است .

5. نرم افزار Piriform Recuva

نرم افزار Recuva محصول شرکت Piriform بوده و یک نرم افزار رایگان اما در عین حال ساده ، کاربردی و قدرتمند می‌باشد . مهم ‌ترین ویژگی این نرم افزار ، سرعت جستجو و بازیابی بسیار بالای آن است و بیشتر در مواردی کاربرد دارد که فایل به صورت تصادفی حذف شده باشد و در موارد پیچیده نظیر آسیب‌ های فیزیکی و غیره ، خیلی کاربردی عمل نمی‌کند . اگر اتفاقی فایلی را پاک کرده‌اید یا به نسخه‌ های قبلی آن نیاز دارید ، این نرم افزار اولین راه حل شما برای بازیابی داده ‌های از دست رفته است .

به صورت کلی این نرم افزار ها برای انجام فعالیت های سبک هستند و قدرت بازیابی اطلاعات تا عمق اولیه رو دارند و آن هم در شرایطی خاص قسمتی از اطلاعات را باز میگردانند . کاربران گرامی توجه داشته باشند ، در صورتی که اطلاعات شما مهم است هرگز از نرم افزار های بازیابی اطلاعات استفاده نکنید چراکه ممکن است اطلاعات شما به کل از بین برود و دیگر شرایط بازیابی را نداشته باشد . برای بازیابی اطلاعات مه باید از دستگاه های سخت افزاری استفاده شود که بسیار قدرتمند هستند و قطعیت بازیابی اطلاعات را برای ما روشن میسازند .

بيشتر بدانيد : ریکاوری و بازیابی اطلاعات هارد دیسک

مجموعه آلفا با در دست داشتن بهترین و به روزترین تجهیزات ریکاوری و بازیابی اطلاعات هارد دیسک و همچنین مهندسانی با علوم و فنون بالا ، می تواند آماده ی پاسخگویی برای رفع مشکل شما کاربران گرامی   باشد . این مجموعه با هدف رفع مشکل و خدمات رسانی شروع به فعالیت کرده و هنوز هم پس از گذشت سالها به این هدف پایبند است و می تواند بهترین خدمات را به شما ارائه دهد و رضایت شما کاربران را کسب کند . فقط کافی است اعتماد کنید .

امیدواریم از مقاله نرم افزارهای بازیابی اطلاعات هارد دیسک نهایت استفاده را برده باشید .

هدف آلفا جلب رضایت شماست …

بیشتر بدانید