با فشردن کلیک روبرو میتوانید ضمن کسب اطلاع دقیق در مورد مشکل هاردتان و روش های برطرف کردن آن مشکلات ، از هزینه های تعمیرات هارد ، ریکاوری اطلاعات هارد و جراحی هارد به طور دقیق اطلاع کسب کنید

چند نشانه مهم خرابی هارد دیسک
چند نشانه مهم خرابی هارد دیسک

هارد دیسک (دیسک سخت ) در سال 1950 اختراع شد که به عنوان بزرگ ترین حافظه ی جانبی موجود در کامپوتر شناخته شده است . به طور کلی می توان گفت که حدودا همه ی داده ها از جمله سیستم عامل ( Operating System) ، برنامه ها ، فایل ها و … بروی حافظه ی جانبی هارد دیسک ذخیره می شود .

تنها وظیفه ی هارد دیسک حافظت دائمی از داده ها می باشد و تا زمانی که  تمامی داده ها و اطلاعات موجود حذف نشوند ، بر روی سکتورها وجود خواهند داشت و به جز برخی عوامل محیطی ، خطر دیگری  آنها را تهدید نخواهد کرد و بدین صورت اطلاعات شما بر روی پلتر هارد دیسک حضور دائمی خواهد داشت ، تنها زمانی که سکتور ها در معرض خطر قرار گیرند اطلاعات شما هم در معرض خطر قرار میگیرند چرا که اطلاعات شما روی سکتور ها ذخیره شده اند .

عوامل مؤثر در خرابی هارد دیسک

امروزه هارد درایوها ، تحت عنوان یک ذخیره ساز الکترونیکی ، عمری محدودتر در مقایسه با روش های باستانی ذخیره سازی همچون سنگ ، ثبت های مدارس قدیمی ، پاپیروس و یا کاغذ دارند . به طوری که میانگین طول عمر هارد درایوهای امروزه ، حدود 5 تا 10 سال می باشد . همچنین عوامل متعدی همچون ثابت نبودن هارد ، ضربه خوردن ، رطوبت ، تکان خوردن و تغییر دما طول عمر آن را به سرعت کاهش می دهد .

هر یک از ما انواع فایل های شخصی و ارزشمندی نظیر اسناد ، فیلم ، فایل های صوتی و تصاویر بر روی هارد دیسک خود ذخیره می کنیم اما به دلیل استفاده ی گروه عمده ای از مردم از لپ تاپ و هارد اکسترنال ، حمل و جا به جایی این تجهیزات طی گذر زمان عمر هارد را زودتر از زمان واقعی آن کاهش می دهد . تنها راه حل ممکن در این شرایط ، تهیه ی یک نسخه ی پشتیبان از اطلاعات مهم خود و انتقال آن ها به محلی جدید می باشد ، پیش از آن که هارد دیسک مورد نظر ما به طور کلی از بین برود .

تیم مهندسی کانون آلفا  در تلاش است تا طی این مقاله چندین نکته ی مهمی که نشان دهنده ی مرگ تدریجی هارد درایو شما می باشد را شرح دهد تا پیش از اینکه هارد موردنظر را به طور کامل از دست دهید ، اطلاعات حیاتی خود را نجات دهید . پس بهتر است تا انتهای مقاله چند نشانه مهم خرابی هارد دیسک با ما همراه باشید .

بيشتر بدانيد : تعمیر هارد دیسک

نشانه های خرابی هارد دیسک

صدای ناهنجار هارد دیسک
. صدای ناهنجار هارد دیسک

شنیده شدن هرگونه صدای ناهنجاری از هارد دیسک ، نشان از خرابی در بخش های متفاوتی در هارد می باشد . به طور مثال به گوش رسیدن صدایی مانند کلیک کردن ، تق تق و … نشان از تلاش هد هارد درایو جهت نوشتن اطلاعات و عدم هرگونه خطا می باشد . همچنین صدای غیرعادی مانند کشیده شدن جسمی سخت سخت بر روی جسمی دیگر یا صدای تلاش هارد برای شروع به کار ، نشان دهنده ی خرابی اجزای سخت افزاری هارد مانند موتور اسپیندل و پلترها می باشد و عمده ترین دلیل بروز این مشکل برای هارد دیسک شما ، آسیب فیزیکی است که بسیار هم برای هارد دیسک و اطلاعات درون آن خطرناک است .

بيشتر بدانيد : صدای ناهنجار هارد دیسک

. اطلاعات آسیب دیده Corrupted Data

یکی دیگر از نشانه های خرابی تدریجی هارد درایو شما ، برخورد با فایل های در حال تخریب می باشد . بدین صورت که به هنگام باز کردن فایل مورد نظر ، خطاهایی مانند سبز یا طوسی شدن قسمتی از عکس را مشاهده می کنید و یا به صورت کامل باز نمی شود . این مشکل میتواند دلایل متعددی از جمله خرابی هارد دیسک به صورت منظقه ای ، خرابی هارد دیسک به صورت فرمویری و همچنین وجود بدسکتور میتواند سبب از بین رفتن اطلاعات شما و آسیب دیدن آنها شوند . در صورتی که هارد دیسک شما به صورت منطقه ای آسیب دیده باشد باید روشی جداگانه برای بازیابی اطلاعات به کار گرفت چرا که این منطقه ای از پلاتر هارد دیسک شما آسیب دیده است و باید به شکل خیلی ماهرانه اطلاعات را از آن منطقه خارج نمود چراکه خود دستگاه اجازه برداشت این اطلاعات را به کاربر نمیدهد . پس از ماهده این مشکل اگر فورا به یک مجموعه معتبر مراجعه کنید ممکن است اطلاعات شما به حالت اولیه باز گردد در غیر این صورت ، مجبور به حذف دیتا و بازسازی منطقه آسیب دیده میکنیم .

. کند شدن ، فریز شدن یا هنگ کردن متوالی

این علائم در هارد دیسک ، ناشی از میلیون ها عوامل متعددی است که ممکن است به وجود بیایند اما راه حل پیشنهادی ما در این شرایط با صرف نظر از نقصی که در پس این علائم وجود دارد ، تهیه ی یک نسخه ی پشتیبانی یا بکاپ از اطلاعات شخصی و حائز اهمیت خود می باشد . این نکته را به یاد داشته باشید که بروز این علائم پس از نصب ویندوز و یا در حالت Windows Safe Mode  ، زنگ خطر نابودی هارد درایو شماست . در واقع شما میتوانید در هنگام نصب ویندوز متوجه شوید که هارد دیسک شما سالم است و یا اینکه خراب است و یا حتی نشانه هایی از خراب شدن هارد شما وجود دارد . بدین صورت که اگر هارد دیسک شما در هنگام نصب ویندوز دچار مشکل نشد و با سرعت معقول ویندوز روی آن نصب شد ، هارد سالم است و مشکلی ندارد ، در غیر این صورت هارد دیسک یا خراب است و یا در حال خراب شدن است که باید فورا برای رفع مشکل آن اقدام کنید .

بيشتر بدانيد : کند شدن سرعت هارد دیسک

. گزارش اسمارت S.M.A.R.T

ابزاری تحت عنوان ( Self-Monitoring.Analysis and Reporting Technology )  S.M.A.R.T وجود دارد که خطر خرابی احتمالی هارد دیسک را از طریق دریافت اطلاعات از سیستم عامل پیش بینی می کند اما گاهی خرابی هارد پیش از گزارش این ابزار اتفاق می افتد و نمی توان به طور کامل به آن اعتماد کرد . یکی از نرم افزارهای نمایش S.M.A.R.T می باشد که به خوبی از درایوهای داخلی و اکسترنال پشتیبانی می کند . Crystal Disk Info یکی از نرم افزارهای تست هارد بوده که از توانایی نمایش اطلاعات غیرقابل وصفی  نظیر دمای کارکرد هارد دیسک ، خطای خواندن و نوشتن هارد و ابزار مدیریت برخوردار می باشد .

بدسکتوری شدن هارد دیسک
. انباشه شدن بدسکتورها

بخشی از هارد دیسک که در نگه داری از اطلاعات ناتوان بوده ، بدسکتور هارد می باشد که به دلیل پوشانده شدن خودکار توسط سیستم عامل ، شناسایی مجدد آن ها سخت می شد ، به ویژه در شرایطی که بخش عظیمی از فضای هارد دیسک را احاطه کند . توجه داشته باشید که بدسکتوری هارد نیز یکی از علائم خرابی هارد دیسک می باشد . به همین منظور توصیه می شود که جهت مشاهده ی بدسکتورهای پنهان شده از دید ویندوز خود ، از طریق ابزار Check Disk ، اقدام به چک کردن هارد دیسک خود نمایید .

بيشتر بدانيد : همه چیز درباره بدسکتور

جهت انجام این عملکرد در ویندوز 7 ، ابتدا به منوی استارت > کامپیوتررفته > و سپس بر روی پارتیشن مورد نظر خود خود کلیک راست نموده و پس از > تب Tools > گزینه ی Check now را انتخاب کنید و هردو گزینه را تیک زده و > Start کنید . پس از انجام مراحل ذکر شده با صبوری منتظر چک شدن دیسک خود توسط ویندوز و در نهایت اعلام نتیجه ی آن باشید .

هدف کانون آلفا از ارائه مقاله چند نشانه مهم خرابی هارد دیسک ، شرح عوامل مؤثر در بروز برخی مشکلات احتمالی ، علائم آن ها و راه حل های رفع آنان بوده است . امیدواریم که از مطالعه ی مطالب فوق لذت برده باشید زیرا تنها هدف این مجموعه جلب رضایت شما عزیزان است . کافیست یک بار اعتماد کنید …

بیشتر بدانید