با فشردن کلیک روبرو میتوانید ضمن کسب اطلاع دقیق در مورد مشکل هاردتان و روش های برطرف کردن آن مشکلات ، از هزینه های تعمیرات هارد ، ریکاوری اطلاعات هارد و جراحی هارد به طور دقیق اطلاع کسب کنید

کاربرد هارد اینترنال و اکسترنال
کاربرد هارد اینترنال و اکسترنال

مجموعه آلفا طی این مقاله ، در تلاش است که شما عزیزان را با کاربرد هارد های اینترنال و اکسترنال آشنا سازد تا در زمان نیاز به ارتقاء حافظه ی دستگاه مورد نظر خود ، پیش از هرگونه اقدامی در این زمینه ، ابتدا از کاربرد هارد های اینترنال و اکسترنال ، انواع مدل ها و برند های موجود از هر یک از هارد های نام برده ، آگاهی کامل داشته باشید زیرا آشنایی با کاربرد هر دو هارد ، می تواند بهترین کمک کننده در درک تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال باشد .

هارد دیسک

همانطور که می دانید ، هارد دیسک به عنوان یکی از حساس ترین قطعات کامپیوتر شناخته شده و تمامی اطلاعات مهم و حائز اهمیت از جمله سیستم عامل – فایل های شخصی – برنامه ها و دیگر اطلاعات را در خود جای می دهد که وظیفه ی اصلی آن حفظ دائمی از این اطلاعات می باشد . به همین منظور به مراقبت بسیاری نیازمند است و در حقیقت اصل تفاوت انواع هارد ها با یکدیگر در هدفی است که برای آن هارد درایو در نظر گرفته شده است .

بيشتر بدانيد : تعمیر هارد دیسک

هارد اینترنال

تفاوت در محل قرار گیری هارد های اینترنال و اکسترنال ، یکی از مهم ترین نکات چشمگیر آن ها به شمار می رود . همان طور که مطلع هستید ، هاردی که به عنوان بزرگ ترین حافظه ی جانبی در تمامی سیستم ها نظیر لپ تاپ و کامپیوتر به کار گرفته شده است ، همان هارد اینترنال یا دیسک سخت می باشد که تمامی داده ها و اطلاعات شخصی و حائز اهمیت شما از جمله سیستم عامل ، برنامه ها ، فایل ها ، ویدئوها ، عکس ها و … روی آن قرار می گیرند . شایان ذکر است که به طور معمول هارد ها ، در سایزهایی بین 5/3 تا 6 اینچ تولید می شوند .

مهم ترین وظیفه ی هارد های اینترنال محافظت دائمی از اطلاعات ذخیره شده بر روی آن می باشد . این نکته را به یاد داشته باشید که تمامی اطلاعات و داده های موجود در هارد ، تا زمانی که حذف نشوند در هارد باقی می مانند اما از عوامل و شرایط محیطی غافل نشوید زیرا ممکن است در از بین رفتن اطلاعات مؤثر باشند . به همین منظور پیشنهاد کانون آلفا به شما کاربرن گرامی این است که جهت اطمینان خاطر خود ، یک بکاپ از داده های خود تهیه کنید . از دیگر تفاوت های بارز هارد های اینترال و اکسترنال ، جا به جایی آن ها است زیرا هارد های اینترنال برای جا به جایی مکرر و مداوم مناسب نیستند و درون کیس قرار می گیرند .

بيشتر بدانيد : بازیابی و ریکاوری اطلاعات هارد اینترنال

هارد اکسترنال
هارد اکسترنال

هاردهای اکسترنال بر خلاف هارد های اینترنال ، که در داخل دستگاه قرار می گیرند و قابلیت جا به جایی ندارند ، در خارج از دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند و می توان آن ها را جا به جا کرد و تنها به وسیله ی یک کابل رابط ، به پورتی مانند USB متصل شده و این ارتباط صورت می گیرد . به همین منظور ، کاربر می تواند به راحتی اطلاعات خود را جا به جا کند و هارد را با خود ببرد اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که هاردهای اکسترنال ، نیاز به مراقبت ویژه دارند و از هرگونه آسیب و ضربه ای به دور باشند .

بيشتر بدانيد : رفع صدای ناهنجار هارد دیسک
هارد های اکسترنال در دو دسته ی هارد های پاسپورتی ( کوچک ) و هارد های رومیزی ( بزرگ ) شناخته شده اند که علت عمده ی تولید این نوع هارد در دو سایز متفاوت ، حافظه ی آن است . پیشنهاد ما به کاربرانی که نیازی به جا به جایی هارد خود ندارند ، استفاده از هارد های رومیزی ( دسکتاپ ) می باشد ضمن اینکه مناسب ترین انتخاب است ، مطمئن ترین دستگاه ذخیره ساز جهت ذخیره اطلاعات شخصی شما عزیزان نیز می باشد .

تفاوت در سرعت انتقال داده ها

یکی از مهم ترین موارد حائز اهمیت در انتخاب هارد ، سرعت انتقال داده می باشد . زیرا از نقش به سزایی در انجام امورات روزمره ی کاربران برخوردار است . تصورات نادرستی در میان مردم شایع است که علاوه بر مشکل ساز کردن انتخاب نوع هارد ، گاهی منجر به خریدی بلااستفاده برای آنان میگردد همچنین به یاد داشته باشید که  قیمت بالای هارد درایوهای اکسترنال دلیل بر سرعت بیشتر آن ها نیست بلکه عواملی همچون کابل رابط و پورت رابطی که عامل اصلی اتصال هارد درایو به کامپیوتر می باشد ، مؤثر و مهم هستند .

یکی از مهم ترین تصورات غلط عموم این است که هارد های اکسترنال به دلیل خارج بودن از کیس و قرار داشتن در باکس از سرعت بیشتری برخوردار هستند در صورتی که کارکرد هر دو هارد در یک سطح بوده و با یکدیگر برابرند . ضمن اینکه هارد های اینترنال به دلیل استفاده از کابل های SATA جهت اتصال هارد دیسک به کامپیوتر ، دارای سرعت انتقال بالاتری هستند .

بيشتر بدانيد : مقایسه هارد SSD و HDD

تأثیر نوع کابل رابط در سرعت هارد
تأثیر نوع کابل رابط در سرعت هارد

افزایش یا کاهش سرعت درهارد درایوهای اینترنال و اکسترنال به نوع رابط مورد استفاده بستگی دارد . در هارد درایوهای اینترنال برای برخورداری از بالاترین سرعت ممکن ، استفاده از رابط های SATA و درهارد درایوهای اکسترنال استفاده از رابط های USB و Firewire بهترین پیشنهاد و انتخابی است که می توانید داشته باشید اما جالب است بدانید که سرعت رابط SATA نسبت به سایرین ، بیشتر از رابط هارد درایوهای اکسترنال می باشد .

بازیابی اطلاعات هارد درایو

کانون آلفا در مرکز بازیابی اطلاعات خود ، به دلیل استفاده از به روزترین و تخصصی ترین تجهیزات موجود در بازار با همکاری مجرب ترین افراد در این عرصه ، با بالاترین سطح دانش و اطلاعاتی بروز ، موفق به ارائه ای با کیفیت در حوزه تعمیر و ریکاوری هارد و جلب رضایت شما عزیزان شده اند . تیم مهندسی این مجموعه به شما اطمینان خاطر می دهد که در صورت ازبین رفتن اطلاعات شخصی شما بنابر دلایل متفاوتی همچون سهل انگاری ، نگران نباشید و هارد خود را به ما بسپارید زیرا هدف کانون آلفا تنها جلب رضایت شما کاربران گرامی است …

بیشتر بدانید